Katalog Online

wczytywanie formularza przeszukiwania katalogu...

Baza danych EBSCO

A A A

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zapraszają w dniach 21-24 kwietnia na 17. edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni, bibliotek i instytucji kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

Jak co roku z okazji „Książki i Róży” czeka nas wiele atrakcji. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie 21 kwietnia zaprasza na Literacki Piknik Rodzinny,  a 23 kwietnia na spotkanie z Michałem Gołkowskim oraz warsztaty „Prawda, kultura i wolność kontra media społecznościowe”.

W całej Małopolsce odbywać się będą warsztaty i spotkania zarówno w księgarniach, bibliotekach, jak i innych instytucjach kultury.

Wraz z Partnerem wydarzenia – Krakowskim Biurem Festiwalowym, zapraszamy już w dniach 21 - 22 kwietnia na Pl. Św. Marii Magdaleny, gdzie odbywać się będzie Krakowski Kiermasz Książki – plenerowa impreza czytelnicza, łącząca możliwość zakupu trudno dostępnych w regularnym obiegu książek i uczestnictwa w warsztatach oraz innych wydarzeniach literackich.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego włącza się także w startującą 23 kwietnia Wielką Zbiórkę Książek zaczytani.org, zachęcając zarówno pracowników jak i osoby odwiedzające urząd do podzielenia się swoim księgozbiorem z innymi.

Książki w ramach akcji zbierane są w następujących miejscach : ul. Racławicka 56 (parter – obok portierni), os. Teatralne 4A (IV piętro, pok. 411), ul. Basztowa 22 (I piętro, pok. 141), ul. Wielicka 72A (III piętro, pok. 334).

Organizatorami Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Instytut Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Patronat medialny: TVP3 Kraków, Czasdzieci.pl.

O wszystkich wydarzeniach dziejących się w Małopolsce informujemy w serwisach: ksiazkairoza.pl oraz rajska.info

 

PROGRAM MAŁOPOLSKICH DNI KSIĄŻKI „KSIĄŻKA I RÓŻA”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

21 KWIETNIA - LITERACKI PIKNIK RODZINNY

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, godz. 13.00-17.00

 • UWIĘZIENI W CZASIE - ESCAPE ROOM

21 kwietnia, godz. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, wiek: 7+

Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do naszej zabawy, w której na kilkadziesiąt minut przeniesiecie się do innego świata! Wejdźcie do naszego pokoju przygód ukrytego w Bibliotece, wcielcie w nowe role i spróbujcie odnaleźć klucz do wyjścia. Pamiętajcie, czas będzie działał na waszą niekorzyść…

Liczebność grupy: 4 osoby (w tym minimum 1 dorosły uczestnik). W przypadku grup mniejszych niż 4 osoby organizator zastrzega sobie prawo do ich łączenia

Zapisy:

Plików:
EscapeRoom - Regulamin

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
10:13:42 19-04-2018
91.54 KB
191

 • NIEPODLEGŁOSĆ WŁASNA I CUDZA – HISTORIA, WALKA, TOŻSAMOŚĆ

21 kwietnia, godz.  13:00 – 14.00, Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, wiek 9-14 lat

Warsztaty oparte na motywach malarskich, literackich i historycznych dotyczących różnych aspektów walki o wolność w różnorakich aspektach i znaczeniach tego słowa. Poruszać będziemy tematy związane ze stratą swojego miejsca (w tym aspekt historyczny - rozbiory, powstania) oraz odzyskaniem niepodległości (w tym odzyskanie niepodległości Polski w 1918 roku). Na tle historii Krakowa z przełomu XIX i XX wieku prześledzimy historię budynku, w którym obecnie mieści się WBP. Drogowskazami w naszej podróży będą obrazy, dźwięki, a także fragmenty utworów literackich. Odpowiemy na istotne pytania o to, czym jest wolność i w jaki sposób ją szanować. Określimy również granice korzystania z niezależności w odniesieniu do potrzeb innych osób.

Zapisy:

 • TOREBKA Z KSIĄŻEK

21 kwietnia, godz. 13:15 – 14.45, sala 53

Jeśli marzysz o modnym dodatku do garderoby, a przy tym jesteś miłośniczką czytania, koniecznie przyjdź do nas i spróbuj zamienić ulubioną lekturę w gadżet modowy! Wszystkie materiały zapewnia biblioteka.

Zajęcia przeznaczone dla osób dorosłych.

Zapisy przez Formularz

 • ODBIJ KOSZARY – HISTORYCZNA GRA TERENOWA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

21 kwietnia, godz. 14.00, wiek: 13+

Skomplikowane zadania, niemal samobójcze misje, wykradanie tajnych dokumentów i potyczki ze strażnikami czekają na tych, którzy odważą się zdobywać z nami Koszary Franciszka Józefa przy ul. Rajskiej 1.

„Odbij koszary!” to przygodowa gra historyczna nawiązująca do wydarzeń z 31 października 1918 roku w Krakowie, kiedy por. Antoni Stawarz z konspiratorami przejęli koszary wojskowe przy pl. Niepodległości.

Zespoły wcielą się w rolę oddziałów konspiratorów. Przed grą otrzymają plan koszar, przepustkę do budynku oraz kartę oddziału z pulą punktów do wykorzystania podczas gry. Jeden punkt to jeden żołnierz oddziału. Każdy oddział dostanie 10 rozkazów o różnym stopniu trudności. Jakim – przekonacie się podczas ich wykonywania. Popełnione błędy, niewłaściwe decyzje, starcia ze strażnikami lub wpadnięcie w pułapkę oznacza utratę punktów – żołnierzy. Oddział bez żołnierzy musi się poddać i zakończyć grę. Każdy wykonany rozkaz to awans oddziału i dodatkowe punkty przyznane na mecie gry. Ile rozkazów wykonacie, w jakiej kolejności i w jaki sposób zależy wyłącznie od Was, graczy. W tej misji sami podejmujecie decyzje i sami ponosicie ich konsekwencje.

Oddziały będą mogły „przypadkowo” ostrzeliwać się nawzajem – taki „przyjacielski ogień” zdarza się na każdej wojnie. Dodatkowym utrudnieniem będą strażnicy pilnujący wnętrza koszar i wydarzenia losowe, które mogą pokrzyżować misję.

Liczy się szybkość, logiczne myślenie i zdecydowanie. Wygra oddział, który wykona najwięcej rozkazów kosztem jak najmniejszych strat

Koszary trzeba zdobyć do godz. 16.50. O godz. 17.00 przyjdzie czas na podliczenie strat i zysków. Wygra oddział, który zdobędzie najwięcej punktów, a w przypadku remisu ten, który szybciej ukończy grę. Dla zwycięzców przewidujemy ciekawe nagrody, a każdy zespół dostanie pamiątkowy upominek!

Liczebność grup: 3-5 osób

Zapisy:

Odbij koszary! - Regulamin

Pobierz
Dodany
Wielkość
Pobrany
10:18:32 19-04-2018
537.43 KB
172

 • TAKIE COŚ – WARSZTATY TYPOGRAFICZNE

21 kwietnia, godz.  14:00, Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, wiek: 7+

Warsztaty dla dzieci o tolerancji wokół wiersza E. Leara "Takie coś".

Tekst traktuje o inności wobec zastanej rzeczywistości. Tematyka wiersza jest znakomitym pretekstem do dyskusji o wszelkich innościach i wykluczeniach, czy to z powodu pochodzenia, religii, koloru skóry, otyłości, choroby, czy też innego myślenia i światopoglądu.

Za pomocą projektu graficzno-typograficznego, tworzone na podstawie wiersza prace stają się pretekstem do rozmowy o tolerancji wśród dzieci, a jednocześnie materiałem do kreatywnych działań plastyczno-typograficznych i teatralnych.

Warsztaty poprowadzi Anna Kaszuba-Dębska - malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek, reżyserka filmów animowanych.

Zapisy:

 • LAS W SŁOIKU

21 kwietnia, godz. 15.15 – 16.00, sala 53

Mały, tętniący życiem ekosystem zamknięty w szklanej przestrzeni, stanowiący unikatową, żywą dekoracje. Każdy las jest niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kompozycją, która dzięki odpowiedniemu podłożu nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Przyjdź i stwórz swój własny mikrosystem.

Zajęcia przeznaczone dla osób dorosłych.

Zapisy przez Formularz

 • POLSKI SUPERBOHATER – MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI I JEGO TAJEMNICE

21 kwietnia, godz.  16.00, Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, wiek 7-10 lat

Warsztaty dla dzieci wzmacniające poczucie tożsamości narodowej  oraz przywiązanie do historii i tradycji narodowych. Na zajęciach będzie można porozmawiać o miłości i przywiązaniu do ojczyzny w wymiarze indywidualnym, dotyczącym każdego uczestnika spotkania. Warsztaty być może skłonią do przemyśleń i zadawania pytań: czy ja jestem patriotą? Co dzisiaj mogę zrobić dla swojej ojczyzny, także tej „małej", lokalnej? Jak zachowuje się patriota?

Celem zajęć jest rozwijanie umiejętności pracy w grupie, pobudzanie procesu kreatywnego myślenia, wnioskowania, przedstawiania swoich poglądów oraz zachęcanie do czytania, pracy i zabawy z książką.

Zapisy:

 • POŻYCZONE RZECZYWISTOŚCI – WERNISAŻ WYSTAWY

21 kwietnia, godz.  17.00, parter

Projekt artystyczny Anny Karoliny Kaczmarczyk pokazywany po raz pierwszy w Krakowie, a drugi raz w Polsce ­– jest rezultatem wieloletniej pracy artystki z przedmiotami, które poszukują integralnej opowieści. Znajdowane przypadkiem: na ulicy, w komisach, sklepach z używaną odzieżą, zwracają na siebie uwagę swoją niewspółmiernością. Artystka jest tą osobą, która z jednej strony obdarza rzeczy opieką, z drugiej zaś zwraca im widzialność i podmiotowość. Od tej pory to materialne obiekty stają się narratorami: opowiadają o sobie i o ludziach, którzy nie mogliby bez nich istnieć.

Wydarzenie odbywa się w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS

 • STREFA PLANSZÓWKOWA

21 kwietnia, godz.  13:00 – 17.00, Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci

Gratka dla fanów gier bez prądu! Specjalna przestrzeń dla wszystkich fanów plansz, kości, kart i pionków przygotowana we współpracy z wydawnictwem Games Fatory będzie czekać na każdego: nowicjusza, jak i wytrawnego gracza.

 

22 KWIETNIA

 • UWIĘZIENI W CZASIE - ESCAPE ROOM

22 kwietnia, godz. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, wiek: 7+

Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do naszej zabawy, w której na kilkadziesiąt minut przeniesiecie się do innego świata! Wejdźcie do naszego pokoju przygód ukrytego w Bibliotece, wcielcie w nowe role i spróbujcie odnaleźć klucz do wyjścia. Pamiętajcie, czas będzie działał na waszą niekorzyść…

Liczebność grupy: 4 osoby (w tym minimum 1 dorosły uczestnik). W przypadku grup mniejszych niż 4 osoby organizator zastrzega sobie prawo do ich łączenia

Zapisy:

 • OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „POŻYCZONE RZECZYWISTOŚCI”

22 kwietnia, godz. 13.30

Projekt artystyczny Anny Karoliny Kaczmarczyk pokazywany po raz pierwszy w Krakowie, a drugi raz w Polsce ­– jest rezultatem wieloletniej pracy artystki z przedmiotami, które poszukują integralnej opowieści. Znajdowane przypadkiem: na ulicy, w komisach, sklepach z używaną odzieżą, zwracają na siebie uwagę swoją niewspółmiernością. Artystka jest tą osobą, która z jednej strony obdarza rzeczy opieką, z drugiej zaś zwraca im widzialność i podmiotowość. Od tej pory to materialne obiekty stają się narratorami: opowiadają o sobie i o ludziach, którzy nie mogliby bez nich istnieć.

Wydarzenie odbywa się w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS

 • DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻKI

22 kwietnia, godz. 15.00 – 16.00, sala 53

Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek, to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Znajdź jej więc nowego właściciela.

Wymiana odbywa się we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Wraz z Partnerem wydarzenia – Krakowskim Biurem Festiwalowym, zapraszamy także 21 - 22 kwietnia na Pl. Św. Marii Magdaleny, gdzie swoje stoisko na Krakowskim Kiermaszu Książki będzie miała także nasza Biblioteka. Dodatkowo w niedzielne popołudnie zapraszamy do Stefy animacji na warsztaty SZLAKIEM KRAKOWSKICH LEGEND I MOTYWÓW LITERACKICH prowadzące dzieci Drogą Królewską i odkrywające na niej różne motywy związane z literackim Krakowem.

 

23 KWIETNIA

 • POLSKI SUPERBOHATER – MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI I JEGO TAJEMNICE

23 kwietnia, godz.  9.30, Arteteka WBP w Krakowie, wiek 7-10 lat

Warsztaty dla dzieci wzmacniające poczucie tożsamości narodowej  oraz przywiązanie do historii i tradycji narodowych. Na zajęciach będzie można porozmawiać o miłości i przywiązaniu do ojczyzny w wymiarze indywidualnym, dotyczącym każdego uczestnika spotkania. Warsztaty być może skłonią do przemyśleń i zadawania pytań: czy ja jestem patriotą? Co dzisiaj mogę zrobić dla swojej ojczyzny, także tej „małej", lokalnej? Jak zachowuje się patriota?

Celem zajęć jest rozwijanie umiejętności pracy w grupie, pobudzanie procesu kreatywnego myślenia, wnioskowania, przedstawiania swoich poglądów oraz zachęcanie do czytania, pracy i zabawy z książką.

Prowadzenie: dr Wanda Matras-Mastalerz - specjalista w dziedzinie biblioterapii.

Zapisy:

 • GALA FINAŁOWA KONKURSU „DRZEWO RECENZJI”

23 kwietnia, godz. 10.00, Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci

Celem konkursu jest rozwijanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży, ich aktywności twórczej oraz rozbudzanie zainteresowań dzieci i młodzieży czytelnictwem. Wszystkie prace (na specjalnie przygotowanych w tym celu kolorowych karteczkach) zostaną zawieszone na przestrzennym drzewku wyeksponowanym Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci.

 • SPOTKANIE Z MICHAŁEM GOŁKOWSKIM

23 kwietnia, godz. 10.00, Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Gołkowskim, polskim pisarzem literatury fantastycznej, twórcą cyklu "Stalowe Szczury", opowiadającym o alternatywnej rzeczywistości opartej w realiach I Wojny Światowej.

Zapisy:

 • PRAWDA, KULTURA i WOLNOŚĆ KONTRA MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

23 kwietnia, godz. 17.00, Arteteka WBP w Krakowie

Social media zmieniły sposób, w jaki komunikujemy się między sobą, nawiązujemy nowe relacje i pozyskujemy wiedzę o otaczającym nas świecie. Na spotkaniu uczestnicy będą mogli dowiedzieć się o zagrożeniach, które czyhają na nas w mediach społecznościowych:

 • cenzurze i nieograniczonej wolności słowa
 • przemocy cyfrowej
 • dezinformacji
 • kradzieży tożsamości i wykorzystywania prywatnych danych

oraz o tym, w jaki sposób skutecznie się przed nimi bronić i używać każdego typu mediów społecznościowych w sposób świadomy i odpowiedzialny.

Zapisy:

 

Na zakończenie 17. Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” podróż Kolejami Małopolskimi w tym dniu umilą książki rozdawane przez organizatorów wydarzenia.